כל מה שצריך לדעת על תוכנה

תוכנה מתייחסת לתוכנות הפועלות על מחשב, והופכות את החומרה לשימושית. התוכנה מגיעה גם בשתי צורות בסיסיות המכונות מערכות הפעלה ותוכנות יישומים.

מערכות הפעלה הן התוכנה המגדירה ומציגה חומרת מחשב למשתמש, ובתוך כך מתאמת פעילויות בסיסיות כמו ניהול זיכרון, לכידת נתונים מהמקלדת והעכבר, יצירת תמונה על מסך התצוגה, הדפסה ורשתות. . באחת ממדריכי המחשבים המוקדמים שלהם, יבמ תיארה פעם את מערכת ההפעלה של מחשב כמו שוטר שמכוון את התעבורה (של פעילות המחשבים) לצומת סואן.

תוכנות יישומים יכולות לפעול רק כאשר קיימת מערכת הפעלה, והן אלו פיסות תוכנה (כגון מעבדי תמלילים, גיליונות אלקטרוניים, דפדפני אינטרנט וחבילות גרפיקה) המספקות פונקציונליות מוערכת למשתמש.

לפעמים קטגוריה שלישית של תוכנות מכונה “כלי עזר”. כאשר משתמשים בו, מונח זה מתייחס לתוכנות יישומים “קלות יותר” המאפשרות ניהול ו / או אבטחת מחשבים יעילים. חלוקה לקטגוריה תהיה תוכנה כמו בודקי וירוסים וחומות אש (שניהם כפי שנדונו בסעיף האבטחה).

מערכות הפעלה

מערכת ההפעלה של מחשב קובעת אילו יישומים המותקנים באופן מקומי היא יכולה להריץ. למחשבים שולחניים או מחשבים ניידים, כיום האפשרויות העיקריות של מערכת ההפעלה כיום הן חלונות, מק OS, לינוקס או מערכת ההפעלה כרום, בעוד שטאבלט או סמארטפון יפעלו בדרך כלל אנדרואיד, iOS או חלונות. אפשר להתקין מערכות הפעלה מרובות במחשב אחד, ואפילו להריץ מערכת הפעלה אחת בתוך אחרת על מה שמכונה “מכונה וירטואלית”. עם זאת, לרוב המכריע של המחשבים יש רק מערכת הפעלה אחת.

בימינו, בעוד שרוב המשתמשים לא ממש לא יכלו לדאוג פחות למערכת ההפעלה שלהם, לאחרים יש דעות מאוד חזקות והם יתווכחו בקנאות מדוע המערכת שהם מנהלים היא הטובה ביותר. בתוך מחנה Windows קיימים גם ויכוחים סוערים בנוגע ליתרונות היחסיים של הפעלת Windows 7 (שעבורם נפסקות עדכוני שירות מורחבים ב- 14 בינואר 2020) ו- Windows 10 (שרבים מתעבים בגלל התפיסה שהיא לוכדת יותר מדי נתוני משתמש ומציעה מעט מדי בקרת משתמשים). בסרטון הבא אני לוכד משהו ממהות הוויכוח הזה:

לא מעט בגלל החששות הקשורים להתפתחותה של Windows מהיותו מוצר לשירות, יש עניין גובר בלינוקס. זוהי מערכת הפעלה בקוד פתוח שעבורו זמינות כעת הרבה הפצות בחינם או “דיסטרואים”. עבור משתמשים רבים, הפצת לינוקס מציעה כעת אלטרנטיבה סבירה לחלוטין ל- Windows.


תוכניות יישומים

תוכנות יישומים הן מה שמשתמש מחשב צריך להפעיל כדי לבצע עבודה פרודוקטיבית. כאשר מחשבים אישיים יצאו לראשונה לשוק המוני בשנות השמונים, תוכנות היישומים הנפוצות ביותר היו חבילות “תוכנת משרד” הכוללות מעבדי תמלילים, גיליונות אלקטרוניים ומסדי נתונים. בעוד שמעבדי תמלילים הם עדיין השימוש הנפוץ ביותר ביישומים אלה, גיליונות אלקטרוניים מוקדמים (כמו VisiCalc ו- Lotus 1-2-3) היו בהתחלה ההשפעה הגדולה ביותר מכיוון שהם ממש אפשרו למשימות חישוביות שלקח להושלם ימים או שבועות להסתיים. דקות.

בשלב הבא הגיעו חבילות פרסום של שולחנות עבודה (DTP) שחוללו מהפכה בפרסום בכך שאיפשרו פריסה אלקטרונית ולא ידנית של מילים ותמונות. ראוי לזכור כי המונחים הממוחשבים “חותכים” ו”הדביקים “נובעים מהאופנים שבהם הפריסה של מסמכים שפורסמו נהגו לשלב את החיתוך וההדבקה הפיזית יחד עם דבק של טקסט ותמונות ששולבו רק לעיתונות באמצעות צילום תהליכים.

עם עליית האינטרנט, שתיים מתוכנות היישומים הקריטיות ביותר הפכו לחבילות דואר אלקטרוני (כמו Outlook Express) ודפדפני אינטרנט (כמו Chrome, Firefox) ו- Internet Explorer של מיקרוסופט ודפדפני Edge עדכניים יותר. אכן, כמו מחשוב ענן הופך לנורמה, ולכן התוכנה היחידה שרבים מהמחשבים יכולים להפעיל אי פעם עשויה להיות מערכת הפעלה ודפדפן אינטרנט. זה אכן מה שספר Google Chrome כבר עושה!

חבילות גרפיקה הן כיום גם קטגוריה עיקרית של תוכניות יישומים, והן מגיעות במגוון רחב של מסדרים. בהתחלה יש חבילות מצגת (כמו PowerPoint) המשמשות ליצירת שקופיות ולהרצאות. ישנן חבילות לעריכת תמונות המניפולציות על המלבנים הזעירים או ה”פיקסלים “המרכיבים את התמונות ה”מצולמות בסיביות” שנוצרו על ידי מצלמות דיגיטליות או סורקים. תוכנת עריכת התמונות המקצועית הדומיננטית היא Adobe Photoshop (עד כדי כך שהפועל “לפוטושופ” נכנס לשפה). עם זאת, גם אם הם משתמשים בפועל החדש, רוב האנשים מתמרנים תמונות בפחות מתוחכמות – והרבה פחות יקרות! – חבילות עריכת תמונות כגון Photoshop Elements.

קטגוריה נוספת של חבילות גרפיקה משמשת ליצירה ולטיפול בתמונות מבוססות וקטור. בעוד שתמונה מוגדלת על ידי סיביות שנוצרה על ידי מצלמה דיגיטלית ונערכה בחבילה כמו פוטושופ יכולה להיות מוגדלת רק עד כה לפני אובדן פירוט (מכיוון שהפיקסלים האישיים המרכיבים את התמונה הופכים גדולים מדי), תמונות מבוססות וקטוריות (המכונות לפעמים מובנות גרפיקה) מוגדרים באופן מתמטי וניתן להעריך אותם מחדש בכל גודל וללא אובדן פירוט. תוכנות גרפיות מבוססות וקטוריות כוללות תוכנת אדובי אילוסטרייטור (המשמשת לאיורים בהוצאה לאור) ותוכנת CAD (CAD), כגון AutoCAD (המשמשת ליצירת עיצובים הנדסיים וצורות אחרות של תוכניות טכניות).

סוף סוף בצד הגרפי ישנם יישומי דוגמנות תלת מימד ואנימציה. כאן, חבילות הכוללות 3D Studio Max, Maya, SoftImage ו- LightWave משמשות לבניית מודלים ממוחשבים תלת-ממדיים המרקמים לאחר מכן עם תמונות מפת סיביות (שנוצרות או מונפלות לעיתים קרובות ב- PhotoShop) ואשר מעוברות אז כפלט “מצולם” מצולם.

הבא בשימוש נפוץ יש חבילות יישומים העובדות עם תוכן מולטימדיה. אלה כוללים תוכנה להפעלת ועריכת שמע ווידאו. כאן חבילות המתקדמות הדומיננטיות כוללות את Adobe Premiere Pro, AVID Media Composer ו- Final Cut Pro (הזמין רק ל- Mac).

אותם אנשים שצריכים ליצור דפי אינטרנט, ככל הנראה ישתמשו בחבילה לכתיבת אתרים כמו FrontPage או Dreamweaver (למרות שמתכנתים רבים כותבים קוד גולמי ישירות לעורך טקסט).

מערך אחרון של חבילות יישומים הם אלה המוקדשים לפעילויות עסקיות כמו הנהלת חשבונות (למשל חשבונות סייג ‘) וניהול פרויקטים (פרויקט כזה של מיקרוסופט).

תוכנה כשירות

כאלטרנטיבה נוספת לשימוש בתוכנות מסחריות או קוד פתוח מסורתי, תוכניות יישומים מתחילות כעת להיות זמינות דרך האינטרנט כולו. הרעיון כאן הוא שבמקום להתקין תוכנה בכל מחשב, המשתמשים פשוט ילכו לאתר שמציע את הפונקציונליות של התוכנה שהם דורשים.

גישה ליישומים מהענן כרוכה בשינוי פרדיגמה משמעותי. הסיבה לכך היא שיישומים והנתונים שהם עושים עליהם מאוחסנים פיזית על שרתי האינטרנט של ספק השירות, ולא על המחשב האישי של המשתמש או על שרתי החברה שלהם. לכן יש לקחת בחשבון כמה בעיות אבטחה. עם זאת, הגמישות המוצעת למשתמש בכך שהוא יכול לגשת ליישומים ולנתונים שלהם מכל מחשב עם דפדפן אינטרנט יכולה בהחלט להועיל מאוד ויכולה להציע יתרונות אבטחה חלופיים בפני עצמה. עסק קטן המשתמש ב- SaaS, למשל, לא יכול להיות מובא על ברכיו על ידי שריפה משרדית שהורסת את כל הנתונים שלו אם המסמכים שלה מתארחים במקום אחר.

גישת הדואר האלקטרוני שלך דרך האינטרנט היא דבר שבשגרה ונחשבת כמוסיפה ערך מוסף. אנשים רבים מאחסנים כעת גם את התמונות וקבצי הגיבוי שלהם באופן מקוון. לפיכך, לקידום מגמה זו לגישה ליישומי משרד ברחבי הרשת, לא צפוי להתנגד לחלק ניכר ממשתמשי המחשבים. עבור מחלקות IT ארגוניות, SaaS יכולה גם להפחית משמעותית את עלויות התמיכה בתוכנה וחומרה. כמו מערכות הפעלה ותהליכים של קוד פתוח, אימוץ מוקדם הוא ככל הנראה בקרב אנשים פרטיים, עסקים קטנים ורחבי המגזר הציבורי.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *