סוגי נגיפי מחשב והשפעתם

 

וירוס מחשבים הוא תוכנית זדונית המשכפלת את עצמה על ידי העתקת עצמה לתוכנית אחרת. במילים אחרות, נגיף המחשב מתפשט מעצמו לקוד או למסמכים אחרים להפעלה. מטרת יצירת וירוס מחשב היא להדביק מערכות פגיעות, להשיג שליטה במנהל מערכת ולגנוב נתונים רגישים למשתמשים. האקרים מעצבים וירוסים ממוחשבים בכוונה זדונית וטרף את המשתמשים המקוונים על ידי הונאתם.

אחת השיטות האידיאליות בהן מתפשטים נגיפים היא באמצעות מיילים – פתיחת הקובץ המצורף בדוא”ל, ביקור באתר נגוע, לחיצה על קובץ הפעלה או צפייה בפרסומת נגועה יכולה לגרום להתפשטות הנגיף למערכת שלך. מלבד זאת, זיהומים מתפשטים גם במהלך חיבור למכשירי אחסון נשלפים שכבר נגועים, כמו כונני USB.

לווירוסים קל ופשוט להתגנב למחשב על ידי התחמקות ממערכות ההגנה. הפרה מוצלחת יכולה לגרום לבעיות חמורות למשתמש כגון זיהום משאבים או תוכנת מערכת אחרים, שינוי או מחיקה של פונקציות מפתח או יישומים והעתקה / מחיקה או הצפנת נתונים.

כיצד פועל וירוס מחשבים?
וירוס מחשבים פועל בשתי דרכים. הסוג הראשון, ברגע שהוא נוחת על מחשב חדש, מתחיל לשכפל. הסוג השני משחק מת עד שהבעיטה המופעלת מתחילה את הקוד הזדוני. במילים אחרות, התוכנית הנגועה צריכה לרוץ כדי להוציא לפועל. לכן חשוב מאוד להישאר מסוכנים על ידי התקנת תוכנית אנטי-וירוס חזקה.

כאשר אנו מדברים על אבטחת מחשבים, הנגיף הוא האיום המוביל. במקום זאת היא יכולה להרוס תוכנית יחידה או את מערכת המחשבים כולה. הנגיף הראשון מאוד נוצר בשנות השבעים וכונה נגיף Creeper, ומשפיע על מחשבים ב- ARPANET. בשנת 1981, הנגיף הראשון מתוצרת האקרים התפתח והתפשט דרך כונני התקליטונים של אפל

על פי הסוכנות לקידום מידע וטכנולוגי, מספר הנגיפים בלון עלה ל 52,151 בשנת 2004. עם זאת, עקב תוכניות מסוימות שמחסלות נגיפים לחלוטין, מספרם ירד לכ- 14,000 בשנת 2010.

57% מהאיומים המשפיעים על אבטחת המחשב שלך הם וירוסים. איומים אחרים כוללים בין היתר סוסים טרויאנים, תוכנות פרסום, תולעים ותוכנות זדוניות. כעת, נגיפים עדיין נפוצים ומשפיעים על ביצועי המחשב. וירוסים הם גם כלים של האקרים כדי לקבל גישה לא מורשית למערכת שלך ולגנוב מידע פרטי. חשוב שתהיה מודע לסוגי הנגיפים השונים המשפיעים על המחשבים שלך.

וירוס תושב
נגיפים תושבים חיים בזיכרון ה- RAM שלך. זה יכול להפריע לפעולת מערכת רגילה שעלולה להוביל לשחיתות של קבצים ותוכניות. הדוגמאות הפופולריות ביותר לנגיפים תושבים הם CMJ, Meve, MrKlunky ו- Randex.

וירוס מרובה-חלקים
וירוס מסוג זה יכול להתפשט בקלות במערכת המחשבים שלך. זה מדבק מאוד, מבצע פעולות לא מורשות במערכת ההפעלה שלך, בתיקיות ובתוכנות אחרות במחשב. יש להם את היכולת להדביק הן את קבצי ההפעלה והן את מגזר המגפיים.

וירוס פעולה ישירה
וירוסים בפעולה ישירה תוקפים סוגים מסוימים של קבצים, בדרך כלל קבצי .exe ו- .com. המטרה העיקרית של נגיף זה היא לשכפל ולהדביק קבצים בתיקיות. בנימה הקלה יותר, הם בדרך כלל לא מוחקים קבצים או משפיעים על ביצועי המחשב ועל מהירותם. ניתן להסיר אותו בקלות על ידי תוכניות אנטי-וירוס.

חוטף דפדפן
וירוס מסוג זה מדביק את דפדפן האינטרנט שלך בו הוא יביא אותך לאתרים שונים. בדרך כלל, אם תקליד שם תחום בסרגל הכתובות באינטרנט, חוטף הדפדפן יפתח מספר אתרים מזויפים העלולים לפגוע במחשב שלך. מצד שני, לרוב הדפדפנים המהימנים יש תכונות מובנות כדי לחסום אותם קדימה.

החלף וירוס
מהשם עצמו, נגיף זה מחליף את תוכן הקובץ, מאבד את התוכן המקורי. זה מדביק תיקיות, קבצים ואפילו תוכניות. כדי למחוק את הנגיף הזה, עליך גם להיפטר מהקובץ שלך. לפיכך, חשוב לגבות את הנתונים שלך.

וירוס סקריפטים באינטרנט
נגיף זה חי בקישורים מסוימים, מודעות, מיקום תמונה, קטעי וידאו, ופריסה של אתר. אלה עשויים לשאת קודים זדוניים שבהם בעת לחיצה, הנגיפים יורדו אוטומטית או יפנו אותך לאתרים זדוניים.

וירוס מגזר האתחול
וירוסים מגזר האתחול משפיעים על תקליטונים. הם התרחשו כאשר דיסקטים חשובים באתחול מחשב. למרות שהם לא שכיחים כיום, הם עדיין גורמים ליחידות מחשב אחרות, במיוחד לא מיושנות. כמה דוגמאות כוללות Polyboot.B ו- AntiEXE.

וירוס מאקרו
וירוסים מאקרו מתמקדים ביישומים ותוכנות המכילים מקרואים. וירוסים אלו יכולים לבצע סדרות של פעולות המשפיעות על ביצועי התוכנית או התוכנה. כמה דוגמאות לנגיפי מאקרו הם O97M / Y2K, Bablas, Melissa.A ו- Relax.

וירוס מדריך
וירוסים במדריך משנים נתיבי קבצים. כשאתה מפעיל תוכנות ותוכנות הנגועות בווירוסים בספריות, תוכנית הווירוסים פועלת גם ברקע. יתר על כן, יתכן שיהיה לך קשה לאתר את האפליקציה או התוכנה המקוריים לאחר שנדבקים בוירוסים בספריות.

וירוס פולימורפי
וירוסים פולימורפיים משתמשים בשיטה מיוחדת לקידוד או להצפנה בכל פעם שהם מדביקים מערכת. בכך, תוכנת אנטי-וירוס מתקשה לאתר ואז באמצעות חיפושים חתימה. הם גם מסוגלים לשכפל בקלות. וירוסים פולימורפיים כוללים את השטן באג, אלקרן, טוארג ומרבורג.

וירוס להדבק קבצים
נגיף זה מדביק גם קבצים או תוכניות הניתנים להפעלה. כשאתה מפעיל תוכניות אלה, נגיף מנגני הקבצים מופעל גם הוא אשר יכול להאט את התוכנית ולייצר השפעות מזיקות אחרות. גוש גדול של וירוסים קיימים שייך לקטגוריה זו.

וירוס מוצפן
וירוס מסוג זה משתמש בקודים זדוניים מוצפנים המקשים על תוכנת אנטי-וירוס. ניתן לזהות אותם רק כאשר הם מפענחים את עצמם במהלך השכפול. למרות שהם לא מוחקים קבצים או תיקיות, הם יכולים להשפיע קשות על ביצועי המחשב.

נגיף לוויה
זהו סוג של וירוס שאינו שורד מבלי ללוות קובץ או תיקיה קיימים. על מנת לבצע נזקים, יש לפתוח או להפעיל את הקובץ או התיקיה המלווים בווירוסים מלווים. כמה דוגמאות לנגיפים מלווים כוללים Terrax.1069, Stator ו- Asimov.1539.

וירוס רשת
בעיקרון, סוג זה של וירוסים מתפשט דרך רשת רשת מקומית (LAN) ודרך האינטרנט. וירוסים אלה משכפלים באמצעות משאבים משותפים, כולל כוננים ותיקיות. כאשר וירוסי רשת נכנסים למחשב, הם מחפשים את הטרף הפוטנציאלי שלהם. וירוסי רשת מסוכנים כוללים Nimda ו- SQLSlammer.

וירוס לא תושב
וירוסים תושבי חוץ משכפלים באמצעות מודולים. כאשר המודול מופעל, הוא יבחר קובץ אחד או יותר להדבקה.

וירוס התגנבות
וירוסים התגנבות מרמים תוכנת אנטי-וירוס על ידי הופעה כאילו הם קבצים או תוכניות אמיתיים ועל ידי יירוט בקשותיה למערכת ההפעלה. תוכנת אנטי-וירוס מסוימת אינה יכולה לאתר אותם. לפעמים זה מסיר את עצמו באופן זמני מהמערכת ללא מחיקה.

דלקת דלילה
אינפקטורים דלילים משתמשים בטכניקות שונות כדי למזער את זיהויו. הם וירוסים המדביקים “מדי פעם”. לדוגמה, יתכן שהם ירצו רק להדביק תוכנית בכל ביצוע עשירי. מכיוון שהם מזדמנים מדי פעם, תוכנת אנטי-וירוס מתקשה לאתר אותם.

וירוס מילוי החלל
מילוי חללים, הידוע גם כוירוסים “חלל”, מחברים עצמם לקובץ ויכולים לשנות את תחילת התוכנית או לשנות את הקוד המוצפן. הם מיישמים גם טכניקות התגנבות כך שמשתמשים לא יכולים לקבוע את הגדלת קוד הקובץ. מילוי החלל הפופולרי ביותר הוא נגיף הליי.

וירוס שומני
בעיקרון, סוג זה של וירוסים הורס את מערכת הקצאת הקבצים שבה קיים מידע על קבצים, כולל המיקום.

אחרים
איומים אחרים אינם נקראים טכנית בשם “וירוס”, אך יש להם גם השפעות מזיקות כמו וירוסים. זה כולל תולעים, תוכנות פרסום, תוכנות זדוניות, טרויאנים ותוכנות ransom.

כדי למנוע ווירוסים אלה להשפיע על המחשב שלך, חשוב שתתקין את תוכנת האנטי-וירוס הטובה ביותר והתחרותית ביותר שיכולה לאתר, לחסום ולבטל את כל סוגי נגיפי המחשב.

לעולם אל תזניח לנקוט בפעולה על נגיף מחשב השוכן במערכת שלך. יש סיכוי שתאבד קבצים, תוכניות ותיקיות חשובות. במקרים מסוימים, הנגיף פוגע גם בחומרת המערכת. בכך מתחייב להתקין במחשב תוכנת אנטי-ווירוס יעילה בכדי להימנע מכל האיומים הללו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *