מחשבים למתחילים

מחשב הוא מכשיר אלקטרוני שמקבל נתונים כקלט, מעבד נתונים למידע, אוגר מידע לשימושים עתידיים ומוצא את המידע בכל עת שהוא נחוץ.

מחשבים, בהגדרה רחבה יותר, קיימים כבר אלפי שנים. אחד המחשבים המוקדמים ביותר היה אבקוס, סדרת חרוזים המסודרים על מוטות מתכת. ניתן להחליק חרוזים קדימה ואחורה כדי לפעול על מספרים. זה היה מכשיר בסיסי מאוד ולא נהוג לחשוב עליו כאל מחשב בעת החדשה. הרעיון שלנו למחשבים כולל חשמל ואלקטרוניקה.

חשמל מייעל מחשבים הרבה יותר. המחשבים הראשונים השתמשו בכמות מדהימה של חשמל, שהחליפה מתחים בצינורות ואקום להפעלת המחשב. למחשבים אלה ניתנו הוראות באמצעות כרטיסי אגרוף, והיו רעידות, שתפסו קומות שלמות של בניינים. רק לאוניברסיטאות המיוחסות יותר ומתקני הממשלה היו גישה אליהם.

בשנות השישים הוחלף צינור הוואקום במעגל הטרנזיסטור המשולב. אלה הפחיתו מאוד את גודל וצריכת החשמל של מחשבים. הם עדיין היו גדולים מאוד בסטנדרטים של ימינו, אך למוסדות רבים יותר הייתה גישה לכוח מחשוב מתמיד. בסוף העשור הומצא המיקרו-צ’יפ שהפחית את גודל המחשב ביתר שאת.

בסוף שנות השבעים, מחשבים היו נפוצים בעסקים. השימוש במחשב כלל הקלדה על מסוף (מקלדת וצג המחוברים למחשב מרכזי גדול). עד מהרה, חלקים הפכו קטנים מספיק כדי לאפשר למשתמשים רבים להחזיק מחשב בביתם. כך נולד המחשב האישי, או המחשב האישי.

מאז, מחשבים אישיים התייעלו בצורה אדירה. הם קטנים בהרבה ובכל זאת ראו עליות ביצועים קיצוניות. בנוסף לשיפורים אלה, מחשבים הפכו במחירים סבירים מספיק עבור משפחות רבות ברחבי העולם.

חומרה

חומרה היא הדברים שאפשר לגעת בהם, בניגוד לתוכנה שהיא מופשטת וקיימת רק בעולם וירטואלי כקוד מחשב. חומרה עשויה מחומרים שנמצאים ביקום וכפופים לחוקי הפיזיקה. בניגוד לאחרון, תוכנה קשורה רק לדמיונו של היוצר ונכונות המשתמש להשתמש בתוכנה.

מעבד

יחידת העיבוד המרכזית, או המעבד, עושה כמעט את כל החישובים. זהו המיקרו-שבב הראשי במחשב המפיץ משימות לכל שאר חלקי המחשב. כאשר רוב האנשים מדברים על המעבד, או השבב, זהו למעשה המעבד אליו הם מתכוונים.

זיכרון

זיכרון RAM (זיכרון גישה אקראית), המכונה בדרך כלל זיכרון בלבד, מחזיק קוד מחשב שצריך להפעיל אותו במהירות. זה מאפשר למידע המוחזק בזיכרון אינטראקציה מהירה עם המעבד. כמות ה- RAM הזמינה מוגבלת ולכן יש לפנות אותה ולמלא אותה שוב ושוב (אל דאגה; כל המחשבים עושים זאת אוטומטית). זיכרון RAM הוא רק חלק אחד מהמחשב שקובע את המהירות שלך.

זיכרון RAM מכונה זיכרון “נדיף” מכיוון שהמידע המאוחסן בו נעלם כאשר הכיבוי כבה. לעומת זאת, כוננים קשיחים וכונני הבזק מכילים זיכרון לא נדיף, הדומה לנייר: ניתן להרוס אותו או למחוק אותו, אך כאשר מטפלים בו כראוי, הוא יכול להימשך לנצח.

זיכרון RAM מחובר לחריצים מיוחדים בלוח האם. יש קישור גדול (המכונה אוטובוס) מהזיכרון למעבד. לכל לוח יש מספר קבוע של משבצות עבור זיכרון RAM – לרוב 2 או 4 משבצות. ניתן להשתמש רק בסוגים מסוימים של זיכרון RAM וגדלים של זיכרון RAM עם כל לוח אם. אז לפני הקנייה, בדוק את פרטי לוח האם שלך.

דיסק קשיח

הכונן הקשיח הוא אזור האחסון הראשי במחשב. בדרך כלל זה המקום בו אתה מאחסן את הנתונים שלך לצמיתות (עד שתבחר למחוק אותם). זה שומר נתונים לאחר כיבוי הכוח. השם הרשמי של דיסק קשיח הוא כונן קשיח (HDD), אך כמעט תמיד מכונה כונן קשיח.

כמעט כל הנתונים שלך מאוחסנים בכונן הקשיח. כונן קשיח מורכב מדיסקים, שבהם הנתונים מוקלטים בצורה מגנטית על פני השטח, בדומה לתקליטים, תקליטורים ו- DVD. גודל הכונן הקשיח (היום בדרך כלל נמצא בגיגה-בייט) נקבע לפי מידת ההקלטה צפופה (קטנה). הרבה מהתוכניות הגדולות של ימינו (כמו משחקים ומדיה ליצירת ועריכה של תוכניות כמו פוטושופ) וקבצים (כמו תמונות, מוסיקה או וידאו) משתמשים בכמות רבה של מקום. מרבית המחשבים הנמוכים, החל משנת 2011, מועברים עם כונן קשיח של 160 ג’יגה-בייט (ג’יגה-בייט) או גדול יותר. נכון לעכשיו, בשנת 2017, מקובל למצוא מחשבים שולחניים ומחשבים ניידים עם כונן קשיח של 1000 ג’יגה-בייט (1 טרה-בייט) ומעלה. כדוגמה, קובץ .mp3 ממוצע לוקח שטח בין 7.5 ל 15MB (מגה-בייט). מגה-בייט הוא 1/1024 מגיגה-בייט, ובכך מאפשר לרוב המחשבים החדשים לאחסן אלפי קבצים כאלה.

משתמשים שרוצים לאחסן מדיה רבה במחשב ירצו כונן קשיח גדול יותר. וכך גם משתמשים שרוצים לאחסן מספר רב של תוכניות גדולות, כמו משחקים מודרניים, או קטעי וידאו, ששניהם דורשים מקום רב. סרט בגודל מלא הוא מעל 4 ג’יגה-בייט. משחקי וידיאו כיום מורידים בדרך כלל, אך נהגו להפיץ אותם באמצעות דיסקי DVD המאחסנים נתונים, המכונים DVD-ROM (קרא זיכרון בלבד, שניתן לקרוא מהדיסק, אך לא לשנות). DVD יכול להיות בכל מקום בין 4.7 ג’יגה-בייט לדיסק בשכבה יחידה ועד 8.5 ג’יגה-בייט לדיסק שכבה שכפול … ותוכנות גדולות רבות כבר תופסים יותר מדיסק אחד.

דאגה נוספת למשתמשים שרוצים ביצועים גבוהים יותר היא מהירות הכונן הקשיח, הנמדדת בסל”ד (סיבובים לדקה). מרבית הכוננים הקשיחים השולחניים כיום הם דגמי 7200 RPM. דגמי 4200 RPM בקצה התחתון אינם רואים לעתים קרובות במערכות חדשות (למעט מחשבים ניידים). בדרך כלל, כוננים קשיחים גדולים יותר של 10,000 RPM רואים רק במשחקים ובמחשבים אחרים בעלי ביצועים גבוהים במיוחד בגלל עלותם. לדוגמה, כונן של 1TB 7200 RPM עולה בסביבות 50 $ (נכון לינואר 2017) ואילו כונן של 1TB 10,000 RPM עולה 120 $ ומעלה (נכון לינואר 2017). SSD של 1TB מתחיל בערך 250 $.

כוננים קשיחים הולכים וגדלים באופן מתמיד, הן מכיוון שהטכנולוגיה מאפשרת והן בגלל הביקוש לשטח אחסון רב יותר. לדוגמה, iMac של Apple בסוף שנות התשעים נשלח עם כונן קשיח של 4 ג’יגה-בייט, ונמכר ב -1,300 דולר ארה”ב (אם כי יש לציין כי העלות לבדה אינה מעידה על הכונן הקשיח, או להפך). IMac מודרני שמוכר ב -1,000 דולר ארה”ב ונושא כונן קשיח של 1 טרה-בתים עם מסך 21 אינץ ‘ומעבד מהיר יותר (ינואר 2017). השווה למחשב המקורי של יבמ, שנשא רק כונן קשיח של 10 מגה-בתים, או 10/1024 מג’יגה-בייט. הדיסק הקשיח הגדול ביותר בשנת 2016 היה יותר מ- 15TB.

במחשבים רבים יש כבר יותר משני טרה-בייט, ותוך עשרות שנים פטבי-בתים (אלפי טרה-בייטים) ואפילו אקזובי-בתים (אלפי פט-בייטים) לא יישמעו עד כה.

SSD

ה- SSD, או המכונה בדרך כלל כונן מוצק, הוא מכשיר אחסון המשתמש במודולי RAM במקום דיסק מסתובב. זה כמו כונן קשיח, אבל התקני אחסון אלה מהירים בהרבה מכונני דיסק קשיח מסורתיים (HDD) מכיוון שהם לא צריכים להסתובב. ל- SSD יכולות להיות מהירויות העברה של עד פי 10 מהר יותר בגלל זה. הם שקטים ויקרים יותר מ – HDD

מקלדת

במקלדת יש מקשים שכאשר לוחצים עליהם שולחים מידע למחשב. המקלדת היא המכשיר הנפוץ ביותר ליצירת אינטראקציה עם מחשב שולחני. עם זאת, מסך המגע הוא הקלט הנפוץ ביותר עבור טלפונים, טאבלטים וכמה מחשבים ניידים. המקלדת הנפוצה ביותר, ללא ספק, היא פריסת QWERTY, שכמעט כל המקלדות שנמכרו משתמשות בה. זו אותה פריסה כמו רוב מכונות הכתיבה שנמכרו במאה שעברה. השנייה הכי נפוצה, אך חסידה רחוק מאוד, היא מקלדת Dvorak Simplified. אמנם זה טוב יותר מבחינה טכנית, אך שוק התעשייה והצרכן בכללותו דחה אותו לרוב.

המקלדת QWERTY נועדה למנוע תקלה במכונות כתיבה תוך כדי לחיצה על מקשים במהירות. זה עשה זאת על ידי השארת מפתחות רחוקים ככל האפשר. פריסת המקלדת של Dvorak תוכננה למחשבים, שזו כמובן אינה בעיה, ובכך מציבה את המקשים הנפוצים ביותר למקומות בהם קל להגיע אליהם, ובשל כך, מהירים יותר. עם זאת, בגלל הפופולריות של QWERTY, פריסת המקלדת של Dvorak מעולם לא הפכה פופולרית.

בדרך כלל מומלץ להשתמש במקלדת QWERTY, אף על פי שמשתמשי Dvorak משיגים מהירויות הקלדה מהירות משמעותית, נדירות הפריסה מקשה על אנשים המשתמשים ב- Dvorak להשתמש ברוב המחשבים האחרים.

המקלדות משתנות במראה שלהן. אלה המחוברים למחשב שולחני גדולים לעתים קרובות עם כרית מספר נוספת מובנית בצד ימין, בעוד מקלדות למחשב הנייד מחוברות למחשב ולעיתים קרובות קטנות בהרבה. מקשים מסוימים מציעים גם כפתורים מיוחדים להפעלת מוסיקה, פתיחה של תוכניות נפוצות כמו דפדפן האינטרנט או תוכנית הדואר האלקטרוני. מקשי המולטימדיה האלה נוטים להניח מעל מקשי F ולהפוך את המקלדת לגדולה יותר כתוצאה מכך. מקלדות קטנות יותר משלבות מקשים או מכווצות את המקשים. הם משמשים בדרך כלל כאביזר למחשב נייד – גודל קטן מקל עליהם לנסוע.

ישנם מקלדות חוטיות ואלחוטיות (ועכברים). מקלדות חוטיות בדרך כלל מתחברות לחריץ USB. מקלדות בסגנון ישן משתמשים בשקע PS2 בחלק האחורי של שולחן העבודה. (מתאמי PS2 ל- USB זמינים). מקלדות אלחוטיות פועלות על ידי Bluetooth, אינפרא אדום (IR) או תדר רדיו (RF). Bluetooth מובנה ברוב המחשבים הניידים כך שמקלדת או עכבר Bluetooth יכולים להתחבר ללא ציוד נוסף. ברוב שולחנות העבודה אין Bluetooth מובנה אך ניתן להשתמש במפתח Bluetooth USB כדי להוסיף אותו. מקלדות ועכברים RF זקוקים למקלט המחובר למחשב, המשדר בדרך כלל מובנה במקלדת או בעכבר.

עכבר

העכבר הוא התקן קלט המשמש בעיקר על ידי העברת פיזית של המכשיר על פני שטח. זה גורם לסמל מצביע, המכונה “סמן” לנוע על פני המסך. הקלט האחר נובע מלחיצה על כפתור בזמן שהסמן נמצא מעל אובייקט בצג, או “לחיצה”. לכל העכברים יש לפחות כפתור אחד, כאשר הפריסה הנפוצה ביותר כוללת שלושה. לעכברי משחק עשויים להיות 7 כפתורים.

עכברי כפתור אחד: העכבר האדיר של אפל הוא העכבר היחיד המוכר לרוב האנשים המשתמש בכפתור יחיד. כפתור זה מופעל בדרך כלל על ידי לחיצה על קדמת העכבר, או על ידי דחיית העכבר כולו כלפי מטה. “הקלקה הימנית” מתבצעת על ידי לחיצה על מקש “Control” או “Ctrl” במקלדת תוך לחיצה על הכפתור הראשי. אלה משמשים רק למערכת הפעלה מקינטוש, כמו Mac OS X.

שני עכברי כפתור: הפריסה השנייה הנפוצה ביותר, שכיחה יותר במחשבים ישנים, עם כפתור בצד שמאל וימין, בדרך כלל עבור האצבע והאצבע האמצעית. למרות שהם פחות מועילים מעכבר עם שלושה כפתורים, הם, כשמשולבים במקלדת סטנדרטית, מסוגלים לבצע כמעט את כל משימות המחשב.

שלוש עכברי כפתור: הפריסה הנפוצה ביותר, באופן בסיסי זהה לעכברים עם שני כפתורים, אך עם כפתור שלישי, הכפתור האמצעי הוסיף בין כפתורי הלחיצה “שמאל” ו”ימין “. בעוד שבעכבר יש טכנית שלושה כפתורים, הדבר עשוי לבלבל עבור חלק מהמשתמשים, מכיוון שכפתור הלחיצה “אמצע” / “מרכז” הוא גם גלגל גלילה. עיצוב זה מאפשר למשתמש לגלול במסמכים, לבצע בחירות ולבצע משימות אחרות על ידי הזזת אצבע. הדרך השנייה היא ללחוץ על מקש החצים או על מקש “עמוד למעלה / עמוד למטה” במקלדת. ניתן גם ללחוץ על לחצן המרכז כלפי מטה כדי ליצור כפתור “לחץ אמצעי”. הלחיצה האמצעית משמשת בתוכנות מסוימות לביצוע פונקציה פשוטה, כגון דפדפן האינטרנט של Firefox שמשתמש בלחיצה האמצעית כדי לפתוח קישור בכרטיסייה חדשה.

ארבעה עכברי כפתורים (או יותר): נראים בדרך כלל רק בעכברי התמחות למשחקים ומולטימדיה. הכפתורים הנוספים בדרך כלל אינם משרתים שום מטרה מקורית, אלא מוקצים להם פונקציה שתבצע על ידי המשתמש. לדוגמה, משתמש המשתמש בעכבר כדי לשחק במשחקים עשוי להקצות את הכפתורים הנוספים כדי לעבור בין כלי נשק ביורה, או להטיל לחשים במשחק פנטזיה.

התקני מדיה (תקליטונים, CD-ROM, DVD, USB)

מכשירים אלה נושאים נתונים, באותו אופן שעושה כונן קשיח, אך הם הרבה יותר ניידים. הם השיטה העיקרית לאחסון נתונים מחוץ למחשב, והשיטה העיקרית להעברת מידע בין מחשבים ללא שימוש ברשת, כגון האינטרנט.

ישנם שלושה סוגים עיקריים כאלה המשמשים כיום:

תקליטור: לרוב קוראים זיכרון בלבד, אלא אם כן הוא נקרא “ניתן להחלפה” – מסוגל לאחסן 700MB של נתונים, תקליטורים היו השיטה הנפוצה ביותר לאחסון נתונים ברוב העשור האחרון בערך. הם מוחלפים ברובם על ידי תקליטורי DVD וכונני USB.

DVD: יכול לאחסן נתונים של 4.7 ג’יגה-בתים בצורת שכבה יחידה ו- 8.5 ג’יגה-בתים בשכבה כפולה, הם השיטה הנפוצה ביותר כיום עבור רוב התוכניות שנרכשו בחנות, כמו גם סרטונים.

USB / Flash: אף על פי שלא משתמשים בהם בדרך כלל על ידי תוכנה מסחרית, כרטיסי ‘מקלות’ ו- ‘Flash’ של USB הפכו לדרכים פופולריות לאחסון נתונים בגלל קלות השימוש והעלות הנמוכה שלהם. בעוד שהגדלים נעים בין 2 ג’יגה-בתים על יחידות ישנות ל -256 ג’יגה-בתים על יחידות מודרניות גדולות ויקרות יותר, המקל הממוצע כיום הוא 4 או 8 ג’יגה-בייט, כשמקל USB 4GB בממוצע עולה כ -15 דולר ארה”ב.

צג

הצג הוא השיטה העיקרית למחשב להפקת פלט, באותה צורה שלספר יש דפים. ספר מלא אותיות, אבל באופן שאי אפשר להבין או אפילו לראות אינו מועיל לך, וזה נכון גם לגבי מחשב. בעוד שמוניטורים ישנים יותר, CRTs, היו מגושמים למדי כמו טלוויזיות, צגים חדשים יותר או LCD, הם הרבה יותר קומפקטיים וניתן להרים אותם בקלות.

במשך חלק ניכר מההיסטוריה של המחשבים, המסכים הנפוצים ביותר היו CRTs, קיצור של צינורות קתודה ריי. הם עובדים על אותו עיקרון כמו טלוויזיה. הם היו בדרך כלל כבדים, היו בעלי איכות תמונה נמוכה יותר, ובאופן כללי היו פחות אמינים ממסך LCD. הם מגיעים בשתי צורות, הגרסה הרגילה, עם צג מעוקל, ו- “מסך שטוח”, שם התצוגה ברמה לגמרי (אם כי עדיין יש לה את הקצה האחורי המגושם). מוצע שאם אתה מתכנן להסיר CRT, עדיף שהסביבה תיפטר ממנו בבטחה (לא רק לפח, פח אלקטרוני), מכיוון ש- CRT מכיל רמות גבוהות של כימיקלים רעילים. סוג המסך הנפוץ ביותר כיום הוא צג LCD או קריסטל נוזלי, שהוא הרבה יותר קל, אם כי מעט יקר יותר. יש להם צורה קטנה יותר, איכות תמונה גבוהה יותר, ובסך הכל טובים יותר ממסכי CRT

מדפסת

אם יש לך מדפסת המחוברת למחשב שלך אתה יכול להדפיס את המידע שלך ולשמור עותק פיזי של נתונים. תלוי בסוג המדפסת שיש לך, אתה יכול להדפיס בצורה צבעונית, דו צדדית או ספר. איכות הפלט של כמה מדפסות עוברת מטיוטה (לחיסכון בדיו) עד לאיכות הצילום.

מדפסות מגיעות בכל טווחי המחירים ובסוגים רבים. הנפוצים לשימוש ביתי הם סילוני דיו (סילוני בועות) ולייזר. ישנן מדפסות מתמחות לתכנון נתונים (מיפוי), תמונות בלבד, תוויות ועוד.

הרבה מדפסות הן “כל-אלה-אלה” שפירושן פשוט שהם משלבים יותר מפונקציה אחת. הם יכולים להיות כל שילוב של מדפסת, מכונת צילום, פקס וסורק. אם אתם מחפשים לקנות All-in-One וודאו שיש לו את כל התכונות שאתם מחפשים. אינך רוצה להחזיר אותו הביתה ולגלות שאתה עדיין זקוק למכונת פקס או סורק נפרדים שלדעתך כלול!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *